Ekwipunek harcerza – co powinno się w nim znaleźć?
   10/27/2018 14:29:52    Comments 0
Ekwipunek harcerza – co powinno się w nim znaleźć?

Swoją przygodę z harcerstwem rozpoczyna się od zapisania się do drużyny. Potem następują pierwsze zbiórki oraz zapoznanie się z osobami z drużynami. Jednak na samym początku można zauważyć, że nowy członek znacznie różni się od tych pozostałych. Różnicę tą widać zarówno w stopniach i sprawnościach, jak i w posiadanym ekwipunku. Harcerki sprzęt to podstawa, w którą musi się wyposażyć każdy nowy harcerz. Na początku jednak kompletowanie ekwipunku może nieść pewne problemy. Nowy członek drużyny może nie wiedzieć co będzie potrzebne. Jeśli i Ty masz takie problemy – zobacz, co powinno się znaleźć w podstawowym ekwipunku harcerza.

Podstawowe wyposażenie harcerza

Kompletowanie harcerskiego ekwipunku należy rozpocząć od nabycia umundurowania. W jego skład wchodzą: koszula mundurowa, nakrycie głowy (rogatywka, furażerka, beret lub kapelusz skautowy), pasek parciany, spodnie długie oraz krótkie, a także buty jednolite, najlepiej za kostkę. To jak powinno wyglądać umundurowanie, uzależnione jest też od tego, czy przynależy się do ZHP, czy ZHR. Pomiędzy umundurowaniem tych dwóch organizacji występują znaczne różnice. Każdy nowy harcerz powinien również zaopatrzyć się w mundur polowy w postaci mora, przyda się on podczas biwaków i zbiórek.

Harcerski ekwipunek na biwak

Po zaopatrzeniu się w odpowiedni ubiór pora na wyposażenie się w sprzęt przydatny na biwakach. Na te, które będą odbywać się pod namiotami, obowiązkowym wyposażeniem jest śpiwór oraz karimata. Następnie dobrze jest pomyśleć o plecaku. Przyda się on do noszenia wszystkich niezbędnych rzeczy. Plecak będzie można zabierać zarówno na biwak, jak i rajdy.

ekwipunek harcerza

Do ekwipunku harcerza zalicza się również nóż, najpopularniejsza jest tzw. finka, która jest symbolem przetrwania w trudnych warunkach. Ważnym elementem wyposażenia harcerze jest również apteczka turystyczna. Jej wielkość i zawartość należy uzależnić od formy wyjazdów, w których będzie się brało udział. Kupując apteczkę, trzeba zadbać o to, aby była ona wygodna w noszeniu. Najlepiej, jeśli można przypiąć ją do paska lub przytroczyć do plecaka np. linką paracordu. Podstawowe wyposażenie harcerskie apteczki to: opatrunki jałowe, plastry bez i z opatrunkiem, opaska elastyczna, kompres gazowy, bandaż, nożyczki, lateksowe rękawiczki, maseczki do sztucznego oddychania, koc ratunkowy. W dalszej części kompletowania ekwipunku biwakowego każdy harcerz musi zatroszczyć się o ten żywieniowy oraz higieniczny. Ten pierwszy obejmuje menażki harcerskie, kubki termiczne itd. W ekwipunek higieniczny wchodzi kosmetyczka turystyczna oraz ręcznik. Do kosmetyczki oprócz przyborów do mycia, warto zawsze włożyć kremy z filtrem UV, igłę i nitkę oraz repelenty na komary.

Sprzęty, które pomogą w przetrwaniu

Każdy harcerz na biwak powinien także zabrać sprzęty ułatwiające przetrwanie w trudnych warunkach. Oprócz podstawowej finki przyda się też latarka, zapałki zabezpieczone przed wilgocią, kompas oraz linka paracordu 550 w luźniej formie lub w postaci plecionej bransolety survivalowej. Ta ostatnia jest coraz częściej polecana przez drużynowych. Pozwala na ograniczenie ekwipunku, ponieważ zastępuje część koniecznych przyborów. O tym, do czego można wykorzystać paracord na biwaku i nie tylko możecie dowiedzieć się w artykule Paracord, linka do wszystkiego?

ekwipunek harcerza

Gdzie kupić ekwipunek harcerski?

Ekwipunek harcerski najlepiej kupić w specjalistycznych sklepach turystycznych. Oferują one pełny i szeroki przekrój sprzętu, który przyda się na każdym etapie przygody z harcerstwem. Kupując sprzęt, dobrze jest wybierać ten dobrej jakości, który nie zniszczy się po pierwszym biwaku lub rajdzie. Linki paracord znajdziecie natomiast na naszej stronie paracordy.pl/ - szeroki wybór kolorów oraz możliwości zakupu fluorescyjnego paracordu (świecącego w ciemności) sprawia, że każdy znajdzie linkę spadochronową dla siebie.

Comments

Log in or register to post comments

Śledź nas na Facebooku