Sploty paracordu – jaki oplot bransoletki z paracordu wybrać?
   05/15/2019 17:57:12    Comments 0
Sploty paracordu – jaki oplot bransoletki z paracordu wybrać?

O tym, że z paracordu da się zrobić niemal wszystko, wie każdy harcerz, preppers, a nawet pani domu. Zdarza się jednak, że czasem brakuje nam pomysłów jak ciekawie, a przy tym praktycznie wykorzystać linkę spadochronową. Wymyślając coraz to nowsze zastosowania paracordu, zapominamy o tych podstawowych. Tak samo bywa ze splotami. Jakie są te najpopularniejsze? Jaki splot paracordu wybrać do bransoletki czy breloka?

Paracord ma liczne zastosowania – w domu, samochodzie, na biwaku, w podróży. Najczęściej jednak kupujecie nasze linki, aby stworzyć z nich designerskie breloki lub bransolety. Szerokie wybór kolorów paracordu sprawia, że po linkę chętnie sięgają nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Jednak po otrzymaniu linki często nas pytacie, jak ją zapleść. Zobaczcie przegląd najpopularniejszych splotów paracordu.

Breloki monkey fist z paracordu

Splot monkey fist, czyli pięść małpy ma długą historię. Przez wieki liny z węzłem monkey fist były wykorzystywane przez żeglarzy. Węzeł był wiązany na żeglarskich linach i wyrzucany ze statków w momencie dokowania w porcie. Z racji tego, że wielkość i ciężar kuli był znaczny, to pięść małpy można było wyrzucać na imponujące odległości.

Dziś paracord z węzłem monkey fist ma też inne zastosowania. Wykonany z dodatkowym wewnętrznym rdzeniem może być stosowany jako broń – podobnie jak cep czy broń myśliwska A Bola. Splot monkey fist chętnie jest też stosowany w rzemiośle paracordowym. Wykorzystuje się go przy tworzeniu breloków i nie tylko.

Sploty paracordu: COBRA

Splot cobra to ten najpopularniejszy i uniwersalny. Z jego pomocą można wykonać breloki i bransolety. Co warte uwagi oplot doskonale współgra ze wszystkimi rodzajami zapięć, które kupicie w naszym sklepie.

Do bransolet ze splotem cobra prosto można wpleść dodatkowe blaszki, koraliki i inne dodatki takie jak kompas, krzesiwo, skalpel. Bransoletki z paracordu splotem cobra są polecane na dłoń damską i męską. Przy tym splocie możecie zastosować wiele wariantów kolorystycznych paracordu. Szerokość oplotu to 24 mm.

Sploty paracordu: KING COBRA

Splot king cobra jest gruby i masywny. Bransoletki z paracordu ze splotem king cobra polecamy na solidne i grubsze nadgarstki. Po ten rodzaj splotu sięgnąć powinni przede wszystkim panowie. W bransolecie z tym oplotem najlepiej jest ograniczyć ilość dodatków do minimum. Ich duża ilość sprawi, że bransoletka z paracordu będzie sztywna i mało wygodna. Splot umożliwia zastosowanie wielu kolorów linek spadochronowych.

Sploty paracordu: WĄSKA COBRA

Splot wąska cobra wykonuje się na dwóch rdzeniach – dla przypomnienia klasyczny splot jest tworzony na czterech rdzeniach. Oplot wąska coba najlepiej wykorzystywać do tworzenia bransoletek na niewielkie dłonie – damskie i dziecięce. Po ten rodzaj oplotu sięgać mogą również panowie, którym zależy na subtelniejszych i dyskretniejszych plecionek. Przy bransoletkach wykonywanych splotem wąska cobra stosuje się małe zapięcie np. plastikowe klamry ¾ 20 mm, które dodatkowo wyposażamy w krzesiwo i gwizdek. Do bransoletek tego typu może również wplatać ozdobniki np. koraliki, czaszki czy blaszki, ale jedynie te niewielkie i wąskie.

Sploty paracordu: DOUBLE COBRA

Podwójna cobra sprawia, że stworzone bransolety są szerokie i rzucają się w oczy. Do ich wykonania można zastosować nawet kilka różnych kolorów linki paracordu. Bransoleta nie daje możliwości symetrycznego wplecenia blaszki czy innych dodatków. Splot double cobra wykonuje się najczęściej w formie klasycznej.

Sploty paracordu

Sploty paracordu: SOLOMON BAR

Osoby, które marzą o finezyjnych i oryginalnych bransoletkach z paracordu, powinny postawić na splot salomon bar. Jest on bardzo popularny i można przy nim zastosować wszystkie rodzaje zapięć. Bransoletę wygnaną tą metodą bez problemu można ozdobić blaszką lub koralikami.

Sploty paracordu: FISHTAIL

Proste, klasyczne i uniwersalne – takie są bransolety wykonane splotem fishtail. Można wykonać je z jednego koloru linki spadochronowej lub zastosować kilka odcieni paradoru. Zastosowanie kilku kolorów zalecane jest, jeśli marzy się o bardziej finezyjnej bransolecie. Splot fishtail nie daje możliwości wplecenia w bransoletę blaszki czy innych dodatków.

Sploty paracordu: SHERK JAW

Splot shark jaw to kolejny z tych klasycznych i uniwersalnych. Pozwala na stworzenie prostej, a jednocześnie ciekawej bransolety, ale bez żadnych dodatków.

Sploty paracordu: BANE’S CUFF

Z pomocą splotu bane’s cuff stworzy się szeroką bransoletę idealną na każdy męski nadgarstek. Najczęściej splot ten stosowany jest w formie klasycznej. Nie daje on możliwości wplecenia blaszki, koralików czy innych dodatków.

Sploty paracordu: MANTA RAY

Niezwykle szeroki, ozdobny i płaski splot manta ray wykonuje się najczęściej w formie klasycznej. Rzadko stosowany jest jako metoda tworzenia bransoletek czy breloków, natomiast świetnie sprawdza się jako oplot do zegarka. Decydując się na bransoletę manta ray, trzeba pamiętać, że nie można jej ozdobić dodatkami.

Sploty paracordu: DRAGON CLAW

Bransoletę ze splotem dragon claw wykonuje się dwóch różnych kolorów linek spadochronowych. Splot ten nie pozwala na symetryczne wplatanie dodatkowo tj. blaszek, kompasu, koralików. W bransolecie można natomiast zamontować otwieracz do butelek. Szerokość oplotu wynosi 20 mm.

Sploty paracordu: SNAKE

Popularny wężyk wykonywany jest w formie klasycznej lub snake belly bar. Bransolety z tym oplotem nie wyposaża się w blaszki i inne dodatki. Należy zastosować przy nich małe klamry np. 10 mm oraz małe szekle. Bransoleta może być maksymalnie dwukolorowa. Szerokość oplotu wynosi 13 mm.

Sploty paracordu: TRILOBITE BAR

Splot trilobite bar charakteryzuje się szerokim oplotem – 30 mm. Dzięki dużej szerokości w bransolecie można zastosować wszystkie zapięcia z naszego sklepu, a także wpleść blaszkę, koraliki czy inne gadżety. W oplocie wykorzystuje się maksymalnie dwa kolory linki.

Sploty paracordu: MAKRAMA

Oplot makrama to idealne rozwiązanie dla bransoletek kobiecych lub dziecięcych. Splot wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Głównym elementem biżuterii są wplecione w środku koraliki do bransolet z paracordu. W oplocie makrama stosuje się dwa kolory linki. W bransolecie nie ma zapięcia, jest ona zaciskowa.  Szerokość oplotu wynosi 9 mm.

Comments

Log in or register to post comments

Śledź nas na Facebooku