Wszystko co musisz wiedzieć o survivalu miejskim

Wszystko co musisz wiedzieć o survivalu miejskim

Survival wielu osobom nadal kojarzy się wyprawami w nieznane i odległe miejsca. Najlepiej takie gdzie o wiele łatwiej spotkać niedźwiedzia brunatnego niż drugiego człowieka. Tymczasem z survivalowe zasady przetrwania mają również zastosowanie w środowisku miejskim. Zobacz, czym jest miejski survival oraz jak się przygotować do przetrwania w niesprzyjających warunkach w dużej aglomeracji.

Co to jest survival miejski?

Mianem survivalu miejskiego określa się wszystkie samowystarczalne działania, które pozwolą przetrwać w warunkach metropolii w przypadku zagrożenia. Miejski survivalowiec szuka  sposobów i możliwości przetrwania w zagęszczeniu uwarunkowań społecznych. Ze względu na to w tym rodzaju survivalu stawia się przede wszystkim na własne doświadczania i możliwości, a także na elementy poznawcze. Jednymi z podstawowych zadań miejskiego survivalowca jest przygotowanie się do nagłego opuszczenia domu oraz zabezpieczanie się na wypadek, gdyby w domu trzeba było zostać w wyniku nagłego zdarzenia. 

Miejski survival: co zabrać ze sobą opuszczając dom?

Nagłe wypadki mają to do siebie, że są… nagłe. Zdarza się, że w ich wyniku trzeba opuścić domowe pielesze. Miejski survivalowiec jest zawsze do tego przygotowany. Przede wszystkim posiada spakowany plecak, w którym znajdują się najpotrzebniejsze rzeczy. Co więcej, przedmioty te są ułożone i spakowane w konkretnym  porządku dzięki temu są zawsze pod ręką. 

Co spakować do plecaka miejskiego survivalowca?

Pakując plecak należy pamiętać o tym odpowiednim rozmieszczeniu ciężaru, koniec końców będzie go trzeba nieść na plecach więc dobrze, aby był on wygodny. Wkładając do niego poszczególne rzeczy dobrze jest część z nich zapakować do torebek i pojemników. Najpotrzebniejsze przedmioty muszą zawsze być pod ręką, a przy science plecaka nie powinno znajdować się nic twardego.
W plecaku powinny znaleźć się takie przedmioty jak: bielizna, odbierz wierzchnia – lekka i ciężka, buty, żywność trwała i nietrwała, woda, apteczka, przybory kuchenne, sprzęt pomocniczy, taki jak siekierka latarka lornetka czy aparat fotograficzny. Dobrze jest zabrać ze sobą mapy, GPS oraz CB-radio. W plecaku powinny znaleźć się także przybory naprawcze, nici, linki, igły, łatki, zawleczki, paski, kółeczka, zaczepy, agrafki czy scyzoryk. Jeżeli chce się ograniczyć ilość tych przyborów zainwestuj w linkę paracord 550. Może ona służyć zarówno jako nici jak i linki, paski czy agrafki. Paracord idealnie nadający się dla miejskiego survivalowca znajdziesz TUTAJ.

miejski survival

Pakując wyżej wymienione przedmioty pamiętaj o ich odpowiednim rozłożeniu. Najlepszym miejscem na  żywność, wodę, przybory naprawcze z paracordem, leki, narzędzia kuchenne oraz sprzęty pomocnicze będą boczne kieszenie plecaka lub miejsca, które są łatwo dostępne. 

Jak skompletować domową apteczkę?

Dobrze skompletowana apteczka to podstawowy element plecaka miejskiego survivalowca. Powinna ona zawierać: jałowe gazy opatrunkowa, sterylne bandaże (elastyczne i dziane), plastry z i bez opatrunku, igły, nożyczki, chusty trójkątne, koc ratunkowy lub ewentualnie folie NRC, termometr, środki aseptyczne, przeciwbólowe o przeczyszczające, aktywny węgiel, rękawiczki, mydło, a także zapas leków, które używane są przez członków rodziny, np. w przypadku przewlekłych chorób. 

Miejski survival w domu

W sytuacjach zagrożenia nie zawsze trzeba opuszczać dom, nie raz bezpieczniej jest w nim pozostać. Aby jednak stało się pobyt w domu nie zakończył się katastrofą należy się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim w nieruchomości powinny znaleźć się artykuły pierwszej potrzeby, takie jak: woda i żywność, ubrania i pościel gaśnica ABC, sprzęt do zasilania awaryjnego. Najlepiej przechowywać je w jednym miejscu, np. w pojemniku lub plecaku. Pamiętaj, że niektóre elementy zestaw przetrwania należy wymieniać co jakiś czas. Przykładem jest tu woda i żywność – termin ich przydatności określony jest na opakowaniu. Nie zapominaj również o odpowiednim przechowywaniu leków. Miejski survivalowiec powinien co jakiś czas sprawdzać, czy  zgromadzone środki są przydatne do użycia i wystarczające do przetrwania. 

Miejski survival w domu: podstawowe wyposażenie 

Przede wszystkim zadbaj, aby w czasie „uwięzienia” w domu każdy z domowników miał dostęp do wody. Zaplanuj dla każdego ok. 3 litry wody na dzień. Przechowuj ją w chłodnym, ciemnym miejscu. Kupuj wodę tylko w plastikowych opakowania, które nie uszkodzą się w czasie nieprzewidzianych wypadków. Zainwestuj również w tabletki do odkażania wody. W przypadku jedzenia postaw na to, które nie musi być przechowywane w lodówce, przyrządzane lub gotowane raz takie, które nie wymaga wody. Zestaw przerwania powinien zawierać zapas jedzenia na 5 dni. 

Miejski survival

Oprócz produktów żywieniowych konieczne jest zgromadzenie także narzędzi i przedmiotów pozwalających zabezpieczyć nieruchomość. Radioodbiornik na baterie, latarka, taśma, folia, piła, naczynia jednorazowego użytku, mocna linka typu paracord 550, nóż, zapałki, klucze francuski, zapalniczka, zakraplacz, gwizdek to tylko podstawowe wyposażenie. Pamiętaj, że z części możesz zrobić zestawy, które będą zajmować o wiele mniej miejsca. Z paracordu możesz upleść bransoletkę, która zajmuje mało miejsca, a po rozpleceniu daje mocna i trwałą linkę o dowolnej długości. W zapinaniu survivalowej bransoletki możesz też ukryć takie przedmioty jak ostrze, gwizdek oraz kompas.
Na koniec na zapominaj o dokumentach – polisy ubezpieczeniowe, akty notarialne, dokumenty tożsamości, papiery wartościowe, dokumenty medyczne itp. trzymaj w opakowaniu, które zabezpieczy je przed wilgocią.