Paracord, linka do wszystkiego?
   12/19/2016 21:49:09    Comments 0
Paracord, linka do wszystkiego?

Paracord, linka do wszystkiego?

Znany i lubiany paracord 550 uważany jest za uniwersalny oraz wszechstronny sznurek. Chętnie wykorzystywany jest przez survivalowych. Swoje zastosowanie znajduje również w domach osoby nie związanych z ekstremalnymi wyprawami. Choć nie ulega wątpliwości, że paracord sprawdza się w wielu okolicznościach, to czy można zastosować go zawsze i wszędzie? Dziś odpowiemy na to pytanie.

Uniwersalny sznurek. Jaki jest?

Sznurek to powszechne narzędzie, które może przydać się każdemu i wszędzie. Jednak o tym czy będzie można go zastosować w danej sytuacji decydują jego parametry. W końcu sznurek, sznurkowi nie równy. Ten uniwersalny powinien być trwały, mocny i wygodny w użyciu. Takie cechy posiada właśnie paracord 550. Czy znaczą one jednak, że sprawdza się on w każdych okolicznościach?

Właściwości i budowa paracordu 550

Paracord wykonywany jest z włókien syntetycznych. Składa się z 7 cienkich wewnętrznych linek, które dodatkowo splecione są z trzech jeszcze cieńszych. Z metra linki można uzyskać 7 metrów cienkiego, wytrzymałego sznurka.

Do czego można wykorzystywać paracord 550?

Ten solidny sznurek może być stosowany w wielu sytuacjach życia codziennego, jak i na survivalu. Jednak budowa paracordu ma swoje konsekwencje.
Pierwszą z nich są węzły, które można stworzyć za pomocą tej linki. Są one zupełnie inne niż te, które wykonuje się klasycznym sznurkiem czy linką. Węzły te mają śliski oplot i zmienną średnicę, przez co pracują inaczej niż te tradycyjne.

Wykorzystując paracord 550 trzeba także pamiętać, iż jest on bardzo elastyczny. Przez co nie sprawdza się np. jako linka spustowa w pułapkach. Elastyczność tego materiału sprawia, że spust może nie zadziałać, lub też być wolniejszy i mniej pewny.

Powyższe właściwości paracordu 550 sprawiają, że sprawdzi się on m.in. jako linka do przywiązywania, materiał wspomagający budowę konstrukcji drewnianych (szałasów, drabinek) oraz element montażowy namiotów czy płacht ochronnych. Linka spadochronowa zda również egzamin jako idealny materiał do obowiązywania rękojeści narzędzi survivalowych (noży, rączek plecaków, menażek itp.). Jednak jednym z najpopularniejszych zastosować paracordu jest tworzenie z niego biżuterii wędrowniczej.

Mimo to, że jak widać paracord sprawdzi się w wielu okolicznościach to trzeba pamiętać, że nie zawsze może być przydatnym oraz efektywnym narzędziem. Przede wszystko nie jest on przeznaczony do pełnienia roli linki żeglarskiej, ani wspinaczkowej. Ze względu na swoją elastyczność nie sprawdzi się również tam gdzie jest potrzebna praca pod obciążeniem.

Przekonanie, że paracord 550 może zrobić wszystko - od prac pionierskich, przez montowanie odciągów i hamaków, aż do asekuracji podczas zajęć liniowych - jest błędem. Chociaż linka ta jest wytrzymałym i wielofunkcyjnym sznurkiem to ma swoje ograniczenia. Warto je znać zanim się ją zakupi. Ograniczania te nie oznaczają jednak, że paracord jest nieprzydatny. Pomimo, iż nie można zastosować go zawsze i wszędzie to nadal jest on pomocny w wielu sytuacjach życia codziennego.

Comments

Log in or register to post comments

Śledź nas na Facebooku