Czy preppersowi potrzebny jest paracord 550?

Czy preppersowi potrzebny jest paracord 550?

Preppersi to ruch obywatelski, który zyskuje coraz większą popularność w wielu rejonach świata. Swoich zwolenników ma również nad Wisłą. Preppers to najogólniej mówiąc człowiek, który jest świadomy zagrożeń jakie niesie współczesny świat i codzienne życie. W swoich działaniach dąży do tego, aby być samodzielnym i samowystarczalnym, dlatego też przygotowuje się do przetrwania w niespodziewanych i niebezpiecznych okolicznościach. Sprawdź, jakimi umiejętnościami, wiedza i narzędziami dysponują perppersi XXI wieku. 

Jaki jest preppers?

Preppers to obywatel, który na poważnie podchodzi do zagrożeń współczesnego świata. Wiedza która posiada chce wykorzystać do przetrwania w skrajnie nieprzyjaznych człowiekowi warunkach. Troszczy się nie tylko o siebie, ale i o rodzinę, przyjaciół i sąsiadów. Świadomość apokalipsy – końca świata sprawia, że poświęca dużo czasu na zdobywanie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakres przetrwania i survivalu.

Narzędzia preppersa

Preppers na przedmioty codziennego użytku patrzy inaczej niż przeciętny człowiek.  Wie jak je wykorzystać do przetrwania, lub też zastanawia się jak mogą mu one pomóc w skrajnie trudnych warunkach. W związku z takim podejściem do przedmiotów, dla preppersa żadna rzecz nie jest zbędna i niepotrzebna – gromadzi on przedmioty, które w chwili zagrożenia będą wstanie utrzymać go na pewnym standardzie życia, a przede wszystkim pomogą mu wyjść z opresji.

Czy preppers przygotowuje się tylko na apokalipsę?

Wiele osób uważa, że społeczność preppersów przygotowuje się tylko na globalną zagładę. Buduje schrony, gromadzi zapasy, które pozwolą przeżyć wybuch bomby atomowej, lub też wyjść cało z katastrofy ekologicznej. Nie do końca jest to prawda. W praktyce preppersi przygotowują się zarówno na koniec świata, jak i na bardziej prawdopodobne zagrożenia, takie jak awarie, kryzysy gospodarcze, utratę pracy przez głównego żywiciela rodziny. 

Czy preppers jest survivalowcem?

Preppersi często postrzegani są jako fani survivalu. Chociaż faktycznie te dwie grupy posiadają cechy wspólne, to jednak nie należy mylić tych dwóch społeczności. Survival skupia się przede wszystkim na przetrwaniu, natomiast ruch prepperski kładzie nacisk na utrzymaniu jak najdłużej obecnego poziomu życia. Dlatego też gromadzenie przedmiotów i zapasów ma umożliwiać przetrwanie sytuacji kryzysowej we własnym domu. Oczywiście biorą oni pod uwagę, że może to okazać się niemożliwe, dlatego też na własną rękę organizują miejsca, do których będą mogli się przenieść w przypadku zagrożenia. Stąd też wśród preppersów dużą popularnością cieszą się różnorodne schrony. 

paracord dla preppersa

Wiedza i narzędzia preppersa

W przygotowaniach do przetrwania ogromne znaczenie odgrywają zarówno zgromadzone zapasy, jak i sprzęt, jednak na nic one się nie przydadzą jeżeli preppers nie będzie posiadał specjalistycznej wiedzy.
Każdy preppers powinien posiada wyselekcjonować wiedzę z zakresu survivalu, pozyskiwania żywności, jej konserwacji i przechowywania. Co więcej, powinien umieć udzielić pierwszej pomocy, zdobywać schronienie, znać się na hodowli zwierząt i roślin nawożeniu gleby. Zdobyta wiedza musi pozwolić mu na przeżycie bez prądu, kart kredytowych, sklep i stacji benzynowych.
Oczywiście ciężko, aby to wszystko preppers robił gołymi rękami. Stąd na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi i gadżetów dedykowanych tej grupie społecznej. Preppersi XXI wieku mogą wyposażyć się zarówno w podstawowe akcesoria takie jak latarki, saperki, noże czy sprzęt optyczny, jak i bardziej skomplikowane i zaawansowane gadżety. Wszystkie zgromadzone przedmioty powinny znaleźć się w TRU, czyli Torbie Rychłej Ucieczki. Musi ona być zawsze gotowe do natychmiastowej ewakuacji. Warto również pamiętać, że oprócz ekwipunku wyposażyć się należy w plan ucieczki

Co powinien zawierać plecak ucieczkowy?

Plecak ucieczkowy powinien umożliwić przetrwanie m.in. przez 72h. W tym czasie preppers i jego rodzina powinni dotrzeć do przygotowanego wcześniej bezpiecznego schronienia. Dlatego też do TRU należy zapakować:
- wodę i żywność do łatwego przygotowania,
- menażkę,
- odzież przygotowaną do aktualnych warunków klimatycznych,
- plan ewakuacji, mapę terenu, po którym będzie się poruszać
- podstawowe narzędzia: nóż, latarkę, źródło ognia,
- karimatę, śpiwór, namiot,
- apteczkę,
- małe przenośne radio,
- zapasowe baterie,
- środki łączności – naładowany telefon komórkowy, ręczne radio CB,
- zestaw do szycia

paracord dla preppersa

Ekwipunek powinien być lekki. Jeżeli chce się ograniczyć ilość znajdujących się w nim przedmiotów należy pomyśleć o tym, jak kilka zastąpić jednym. Zestawy do szycia, linki i sznurki można zastąpić paracordem 550. Tworząc survivalowe bransoletki można wyeliminować z plecaka także takie przedmioty jak ostrza, gwizdki czy kompasy – gadżety te umieszcza się w zapięciu bransolety z paracordu. Linkę spadochronową warto mieć również wtedy jeżeli w plecaku nie ma się miejsca na namiot – paracord 550 pomoże w budowie schronienia.